Allen & Heath ZED-16FX
Item No. : 149416
| Number of channels : | 14 |
Boullard Price:
783.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Allen & Heath mixers from the ZED-FX series are compact and high-quality consoles.
Their integrated effects and good sound reproduction make them professional mixers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 14 |
| Microphone inputs : | 10 |
| Mono / line inputs : | 10 |
| Stereo inputs : | 4 |
| Filters : | High pass filter |
| Auxiliaries : | 3 |
| Phantom power : | yes |
| Effects : | 16 built-in effects |
| Interface audio : | USB port for 16-bit stereo recording or playback 32 - 48 kHz. |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR et Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 46.5 cm |
| Width : | 38.5 cm |
| Height : | 4.5 cm |
| Weights : | 8 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers







