Allen & Heath ZED-10FX - Analogue mixer with effects
Item No. : 182232
| Number of channels : | 10 |
Boullard Price:
396.–The specialist's opinion
The Allen & Heath mixers from the ZED-FX series are compact and high-quality consoles.
Their integrated effects and good sound reproduction make them professional mixers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 10 |
| Microphone inputs : | 4 |
| Mono / line inputs : | 4 |
| Stereo inputs : | 3 |
| Filters : | + 26dB switch for low level instruments |
| Auxiliaries : | 1 |
| Effects : | - 24bit / 48kHz effects processor - Delay with tap tempo |
| Else : | 2 discrete Class A FET inputs allowing direct connection of instruments |
| Interface audio : | USB port for sending and returning to a computer running Windows or Mac OS X |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR et Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 33.5 cm |
| Width : | 27.5 cm |
| Height : | 7.5 cm |
| Weights : | 3.3 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers







