Arturia MatrixBrute
Item No. : 173854
| Number of voices : | 3 |
| Number of keys : | 49 |
| Color : | Natural |
The specialist's opinion
The 21st century analog synthesizer.
With its matrix for the choice of presets and effects, the Matrix Brute is the flagship of Arturia's synthesizers
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 3 |
| Number of keys : | 49 |
| Type of keys : | Standard |
| Aftertouch : | Yes |
| Oscillators : | Analog |
| Low frequency oscillators : | 3 |
| Envelope curves : | A D S R |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 256 |
| Software Included : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Sustain pedal : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Natural |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 86.40 cm |
| Width : | 43.20 cm |
| Height : | 11.40 cm |
| Weights : | 22.20 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers















