Arturia Minifreak Vocoder
Item No. : 210449
| Number of voices : | 6 |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | White |
The specialist's opinion
The Arturia MiniFreak Vocoder is a special edition of the famous hybrid polyphony synthesizer.
It combines two digital engines, an analog filter, the same modulation and sequencer power, and is now equipped with a vocoder and gooseneck microphone.
Get creative with Tones or external input - from Talkbox growls to spectral drones.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Freak |
| Configuration | |
| Number of voices : | 6 |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Slim with aftertouch |
| Aftertouch : | Yes |
| Number of oscillators : | 2 per voice |
| Oscillators : | Digital |
| Low frequency oscillators : | 2 |
| Envelope curves : | ADSR |
| Sequencer : | Yes |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 256 factory, 256 user |
| Software Included : | Arturia V Collection instruments |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Sustain pedal : | Yes |
| Feed type : | 12V DC |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 57,8 cm |
| Width : | 23,1 cm |
| Height : | 5,5 cm |
| Weights : | 2.94 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers















