Arturia Astrolab 37
Item No. : 212370
| Number of voices : | 8 to 48 Tones depending on preset |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | White |
Product variations
The specialist's opinion
The Arturia Astrolab, Arturia's brand-new studio and stage beast: innovative in both creative design and live performance.
The AstroLab is the culmination of 25 years of passion, innovation and commitment to the quest for Boundless musical expression.
It's an instrument that embodies everything ARTURIA has ever wanted to achieve: the seamless fusion of software and hardware, the magic of finding the perfect sound, the feeling of absolute creative freedom.
Here in a very compact 37-key version, ready to take your Arturia universe everywhere.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Lab |
| Configuration | |
| Number of voices : | 8 to 48 Tones depending on preset |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Slim with aftertouch |
| Aftertouch : | Yes |
| Sequencer : | Yes |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 1300+ |
| Software Included : | Yes |
| Number of programs : | 10 sound engines, 1300+ sounds |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | MIDI (mini-DIN IN/OUT) |
| Sustain pedal : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack balanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 515 mm |
| Width : | 214 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 1.95 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers
















