Arturia PolyBrute
Item No. : 190417
| Number of voices : | 6 |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Natural |
The specialist's opinion
PolyBrute is a sovereign and expressive analog synthesizer with extraordinary and unique characteristics.
This is a real milestone in the history of Arturia.
At the heart of PolyBrute is the idea that sound should constantly move and change. Imagine a rich pad sound transforming into a plucked string. Or, what would the sound of a deep bass sound like, transforming into an airy summer breeze? Shape the sound with the 3-dimensional Pad-Morpheus, explore the possibilities of the modulation matrix, slide on the black walnut ribbon controller, use the 6 extremely powerful voices and make the presets travel to music thanks to the three slots of digital effects.
Guides & Reviews
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 6 |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Standard |
| Aftertouch : | Yes |
| Oscillators : | Analog |
| Low frequency oscillators : | 3 |
| Envelope curves : | 3 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Sustain pedal : | No |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Natural |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 97.5 cm |
| Width : | 37.8 cm |
| Weights : | 20 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers
















