Arturia MicroFreak
Item No. : 190418
| Number of voices : | 4 |
| Number of keys : | 25 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
A Synthesizer like no other, the Arturia MicroFreak is an exceptional instrument that rewards the curious musician.
It combines wavetable and digital oscillators with analog filters.
It features a unique poly-aftertouch flat keyboard. It adds controlled randomness to sequences.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Freak |
| Configuration | |
| Number of voices : | 4 |
| Number of keys : | 25 |
| Type of keys : | Capacitive |
| Aftertouch : | Yes |
| Oscillators : | Digital |
| Low frequency oscillators : | 1 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Pitch wheel : | No |
| Modulation wheel : | No |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | No |
| Sustain pedal : | No |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 31.1 cm |
| Width : | 23.3 cm |
| Height : | 5.5 cm |
| Weights : | 1.02 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers
















