LINE 6 Helix LT
Item No. : 178022
The specialist's opinion
The Helix LT guitar processor offers unmatched performance, flexibility and control in its class.
Featuring dual DSP computing power and the award-winning HX modeling technology of the family's flagship, it allows guitarists on a budget to access the power of the Helix.
Until the end of January 2022, purchase and register your Helix product to enjoy Steinberg Cubase Elements and the Helix Native plug-in for free.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | Expression 2 |
| Sorties : | XLR Left & XLR Right (Switch Groung/Lift) |
| Réglages | |
| Controls : | Preset potentiometer |
| Electronics | |
| Power supply : | 230 V AC |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 302 mm |
| Width : | 530 mm |
| Height : | 92 mm |
| Weights : | 5.44 Kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Effects pedals








