Yamaha Pianos Acoustic YUS3 PE Glossy black 131 cm
Item No. : 190181
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
15'708.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The YUS3 is synonymous with high performance and quality, for those who want the best.
It's ideal for both professional and amateur pianists.
This magnificent Piano is made 100% in Japan by master craftsmen.
The same materials are used for the Hammers and Strings as on Yamaha's legendary CFX concert grand piano.
Large, finely-worked Soundboard for powerful, voluptuous sound projection.
The Tone is remarkable with round, lively, vibrant and natural sonorities.
This Piano features the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus eliminating any risk of injury or material damage.
It also has an integrated lock below the keyboard, which locks access when the lid is closed.
The Piano also features a mute pedal. This reduces the Sound volume by sliding a strip of Felt between the Hammers and the Piano strings. - A beautiful aesthetic with impeccable finishes.
With its tough, polished look, the YUS3 offers a rich, unmistakable timbre, designed to satisfy the needs of demanding pianists.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | YUS |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 131 cm |
| Length : | 152 cm |
| Depth : | 65 cm |
| Weights : | 247 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













