Hoffmann Vision V120 Glossy Black
Item No. : 192136
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Czech Republic |
Product variations
The specialist's opinion
An excellent example of European piano manufacturing, the W.Hoffmann V120 piano features excellent craftsmanship and European-quality tone.
Powerful voice and bright sound, warm and harmonics, a very pleasant Touch for the most demanding pianists.
It boasts a warm, European sound thanks to its white beech C Bechstein Hammerheads.
Its top-quality action and acoustics give it a pleasant, nuanced touch.
W. Hoffmann produces each of its instruments to rigorous quality standards, while adapting them to different price segments. Each price category reflects the hallmarks of the Bechstein philosophy.
The little extra: Mute Pedal that reduces the Sound volume thanks to a strip of felt slipped between the Hammers and Strings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | W. Hoffmann Vision |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Czech Republic |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Hammer head : | C. Bechstein in white beech |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Spruce wood, weather-resistant treatment |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Sweet, Silent |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system option : | C. Bechstein Vario Silencer System for Hoffmann Vision upright piano: CHF 2'800.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 120 cm |
| Length : | 151 cm |
| Depth : | 62.5 cm |
| Weights : | 245 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos


























