Hoffmann Vision V2 114cm Glossy black
Item No. : 192782
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Czech Republic |
Product variations
The specialist's opinion
An excellent example of European piano manufacturing, the W Hoffmann V2 piano features excellent craftsmanship and European-quality tone.
It's a beautiful modern-style piano that's refined, elegant and high-quality, at a particularly affordable price.
It boasts a warm, European sound thanks to its white beech C Bechstein Hammers.
Its high-quality action and acoustics give it a pleasant, nuanced touch.
W. Hoffmann produces each of its instruments to rigorous quality standards, while adapting them to different price segments. Each price category reflects the hallmarks of the Bechstein philosophy.
The little extra: Mute Pedal that reduces Sound volume thanks to a strip of felt slipped between the Hammers and Strings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | W. Hoffmann Vision |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Czech Republic |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Spruce wood, weather-resistant treatment |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Sweet, Mute |
| Electronics | |
| Silent system option : | C. Bechstein Vario Silencer System for Hoffmann Vision upright piano: CHF 2'800.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 114 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 59 cm |
| Weights : | 220 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos

























