Kawai K500 E/P Black high-gloss 130 cm
Item No. : 203650
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai K500 Aures 2 E/P Upright piano combines tradition and innovation with unrivalled elegance.
This model, with its high-gloss black finish, is designed to appeal to amateurs and professionals alike, thanks to its exceptional sound and modern features.
The Kawai Pianos K500 Aures 2 E/P is not just an instrument, it's an invitation to rediscover music in all its forms. Its versatility and refined design make it an investment of choice for any music lover.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | K |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
| Finishing : | Poli |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | NEOTEX |
| Hammer head : | Mahogany - Mechanical Millennium III |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce with straight grain |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 130 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 238 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos














