Kawai K500 Aures 2 E/P Black high-gloss 130 cm
Item No. : 210325
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai K500 Aures 2 E/P Upright piano combines tradition and innovation with unrivalled elegance.
This model, with its high-gloss black finish, is designed to appeal to amateurs and professionals alike, thanks to its exceptional sound and modern features.
Thanks to the ability to amplify the Silent system directly on your piano's Soundboard, the AURES 2 system lets you adjust the volume without having to wear headphones.
The Kawai Pianos K500 Aures 2 E/P is not just an instrument, it's an invitation to rediscover music in all its forms. Its versatility and refined design make it an investment of choice for any music lover.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | K |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
| Finishing : | Poli |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | NEOTEX |
| Hammer head : | Mahogany - Mechanical Millennium III |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce with straight grain |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | AURES 2 |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 130 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 238 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos












