Hoffmann Vision V8 Glossy black + Silencer system C. Bechstein Vario
Item No. : 192755
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Czech Republic |
Product variations
The specialist's opinion
An excellent example of European piano manufacturing, the W.Hoffmann V8 piano features excellent craftsmanship and European-quality tone.
Powerful Tone and bright sound, warm and harmonics, a very pleasant Touch for the most demanding pianists.
At 131 cm, the V-8 is the largest Upright piano in the W.Hoffmann Vision range.
It boasts a warm, European sound thanks to its white beech C Bechstein Hammers.
Its top-quality action and acoustics give it a pleasantly nuanced touch.
W. Hoffmann produces each of its instruments to rigorous quality standards, while adapting them to different price segments. Each price category reflects the hallmarks of the Bechstein philosophy.
The little extra: Mute Pedal that reduces Sound volume thanks to a strip of felt slipped between the Hammers and Strings.
---
All the benefits of the C.Bechstein Vario Silent system:
The C.Bechstein Vario system lets you play with headphones whenever you like, day or night, with a real acoustic piano.
▸ Bluetooth MIDI enables connection to the C.Bechstein Vario app on Android, iOS and iPadOS.
▸ USB-C port lets you connect a computer or other digital devices.
▸ Audio outputs let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ Audio inputs / AUX IN receive external sound sources.
Performances can be recorded using the C.Bechstein Vario app for iOS and iPadOS
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | W. Hoffmann Vision |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Czech Republic |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Hammer head : | C. Bechstein in white beech |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | High-quality handcrafted spruce from the European Alps |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | C. Bechstein Vario Silencer System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 131.5 cm |
| Length : | 151 cm |
| Depth : | 63.5 cm |
| Weights : | 247 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos


























