Hoffmann Tradition T128 Glossy black + C. Bechstein Vario silencer system
Item No. : 192837
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German and Czech Republic |
Product variations
The specialist's opinion
The W Hoffmann Tradition T-128 piano has a bright, fine and colorful sound.
It has a very pleasant touch, with high-quality action resulting in a dynamism that lets you express yourself freely in both pianissimo and fortissimo.
The Hammerheads are made by C. Bechstein in Germany, with mahogany wood to bring a perfectly distinguished purity of sound.
It benefits from excellent European quality incorporating many features of traditional German piano building.
The finishes are delicate and refined, yet powerful and robust. The surface treatment of the various parts making up the cabinet comes into play early in the manufacturing process.
W. Hoffmann produces each of its instruments to rigorous quality standards, while adapting them to different price segments. As a result, each price category reflects the characteristics of the Bechstein philosophy.
The Hoffmann T-128 is an excellent choice for beginner and intermediate pianists looking for a rich, durable instrument.
---
All the benefits of the C.Bechstein Vario Silent system:
The C.Bechstein Vario system lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ Bluetooth MIDI enables connection to the C.Bechstein Vario app on Android, iOS and iPadOS.
▸ USB-C port lets you connect a computer or other digital devices.
▸ Audio outputs let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ Audio inputs / AUX IN receive external sound sources.
Performances can be recorded using the C.Bechstein Vario app for iOS and iPadOS
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | W. Hoffmann Tradition |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German and Czech Republic |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Non-slip coating |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: mahogany covered with New Zealand wool felt worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | High quality tree from the Alps and worked in an artisanal way |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | C. Bechstein Vario Silencer System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 128 cm |
| Length : | 147 cm |
| Depth : | 62.5 cm |
| Weights : | 227 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos


























