Hoffmann Professional P114 Glossy black chrome finish + C. Bechstein Vario silencer system
Item No. : 192823
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German and Czech Republic |
Product variations
The specialist's opinion
The W.Hoffmann Professional P-114 is an Upright piano that appeals to beginners and professionals alike.
It is the smallest piano in the W.Hoffmann Professional range, yet retains a deep, rich and powerful sound.
The Hammerheads are made from mahogany wood for a colorful, rich, clean and precise sound. The Felt used is New Zealand Sheep's wool, processed in Germany according to a secret traditional recipe.
C. Bechstein is the only European grand and upright piano manufacturer with the know-how to manufacture this important element of grand and upright piano production in-house.
The superbly crafted Soundboard opens up a colorful, tempered spectrum of Singing sounds and an extraordinary dynamic range. The Spruces selected come from Val di Fiemme, Italy, as on the famous Stradivarius Violins. They were grown on a slope and at their own Rhythm, very slowly, to maximize the number of veins. Then dried for 3 months at optimum humidity and temperature. As a result, the sound quality is quite exceptional.
Designed according to procedure C. Bechstein Keyboard and Action Engineering and Geometry procedure, the mechanics are particularly precise. The result is a Dreamy touch and finely nuanced dynamism.
W. Hoffmann produces each of its instruments to rigorous quality standards, while adapting them to different price segments. As a result, each price category reflects the hallmarks of the Bechstein philosophy.
This piano has all the chrome-plated fittings typical of Hoffmann's Professional Series pianos. The frame, also made in C.Bechstein, is entirely silver-plated, a true jewel.
The sound, quality and price ratio make this a must-try piano. It's very possible that you'll fall in love with it...
---
All the benefits of the C.Bechstein Vario Silent system:
The C.Bechstein Vario system lets you play with headphones whenever you like, day or night, with a real acoustic piano.
▸ Bluetooth MIDI enables connection to the C.Bechstein Vario app on Android, iOS and iPadOS.
▸ USB-C port lets you connect a computer or other digital devices.
▸ Audio outputs let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ Audio inputs / AUX IN receive external sound sources.
Performances can be recorded using the C.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | W. Hoffmann Professional |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German and Czech Republic |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Non-slip coating |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: mahogany covered with New Zealand wool felt worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | C. Bechstein Vario Silencer System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 114 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 61 cm |
| Weights : | 230 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos


























