Yamaha CLP-875PE Clavinova Lacquered Black
Item No. : 205588
| Color : | Polished Ebony |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
3'280.–Warranty : 5 years
Product variations
The specialist's opinion
The CLP-875 has a GrandTouch keyboard and the finely tuned 3-way speaker system with two-way horns and diffusers give you the feel of a real grand piano.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CLP-800 |
| Finishing | |
| Color : | Polished Ebony |
| Finishing : | Lacquered |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch ™ with synthetic ebony and ivory coating (white natural wood keys) |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Pedal functions : | Sustain (Switch), Sustain continuously, Sostenuto, Soft, Pitch Bend Up, Pitch Bend Down, Rotary Speed, Vibe Rotor, Song Play/Pause |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Type d'interface : | Tactile |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial |
| Binaural sampling : | CFX et Bösendorfer Imperial |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 38 tones |
| Key-off Samples : | Yes |
| Smooth Release : | Yes |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Grand Expression Modeling : | Yes |
| Effects | |
| Reverb : | 6 |
| Chorus : | 3 |
| Intelligent Acoustic Control (IAC) : | Yes |
| Stereophonic Optimizer : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Brilliance : | 7+ User |
| Master Effect : | 12 |
| Duo : | Yes |
| The recording | |
| Factory settings : | 21 demos + 50 classics + 303 lessons |
| Number of projects : | 250 |
| Nombre de pistes (Preset) : | 16 |
| Capacity : | Approximately 500 KB / Song |
| Fonctionnalités | |
| Piano Room : | Yes |
| Rhythm Patterns : | 20 |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Metronome : | Yes (5 to 500 beats) |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Scale Type : | 7 |
| Storage | |
| Internal memory : | 1.4 MB |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 2 stereo mini jack outputs |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 24 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | (42 W + 50 W + 50 W) x 2 |
| Speakers : | (16 cm + 8 cm + 5 cm) x 2 |
| Power supply | |
| Consumption : | 50 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| Adaptor : | PA-500 |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Manual + Music Book 50 Classics |
| Keyboard | |
| Type : | GrandTouch-S™ |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1450 mm |
| Width : | 465 mm |
| Height : | 967 mm |
| Weights : | 71 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers








