Yamaha CLP-885PWH Clavinova Lacquered White
Item No. : 205591
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
4'960.–Warranty : 5 years
Product variations
The specialist's opinion
The CLP-885 is the flagship upright piano model of the Clavinova CLP series, featuring the best touch and tone of the series, allowing you to enjoy rich expressiveness.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CLP-800 |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Lacquered |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch ™ with synthetic ebony and ivory coating (white natural wood keys) |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Pedal functions : | Sustain (Switch), Sustain continuously, Sostenuto, Soft, Pitch Bend Up, Pitch Bend Down, Rotary Speed, Vibe Rotor, Song Play/Pause |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Type d'interface : | Tactile |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial |
| Binaural sampling : | CFX et Bösendorfer Imperial |
| Polyphony : | 256 |
| Compatibilities : | XG (GM), GS and GM2 (for song playback) |
| Key-off Samples : | Yes |
| Smooth Release : | Yes |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Grand Expression Modeling : | Yes |
| Effects | |
| Intelligent Acoustic Control (IAC) : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Duo : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Piano Room : | Yes |
| Rhythm Patterns : | 20 |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 414.8 - 440.0 - 466.8 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| To Pedal : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Adaptor : | PA-500 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1.46 cm |
| Width : | 49.4 cm |
| Height : | 1.02 cm |
| Weights : | 87 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






