Yamaha Arius YDP-S55 Black
Item No. : 195361
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha Arius YDP-S55 is a pleasure that cannot be forgotten.
An extremely versatile small apartment piano, equipped with nine sounds and a tilting cover.
It has 2 headphone jacks for silent play.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GH3 Keyboard with synthetic ebony and ivory keytops |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | max. 192 notes (depending on the selected sounds) |
| Number of tones : | 10 |
| Effects | |
| Dual / Layers : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Tranposition : | -6 /0/+6 |
| Power supply | |
| Adaptor : | PA-300C |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 135.3 cm |
| Width : | 30.9 cm |
| Height : | 79.2 cm |
| Weights : | 40 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






























