Yamaha NP-15 Piaggero White 61 keys
Item No. : 201024
| Color : | White |
| Number of keys : | 61 |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha NP-15 is a lightweight, portable piano-style keyboard with the features you need.
The 61-note keyboard (a classical piano has 88) is perfect for playing pop tunes or simple classical pieces.
Although the keys are the same shape as those on a piano, the keyboard is lighter, making it easy for beginner pianists to learn, rather than having the heavier feel of a standard piano keyboard . You can also use headphones with the NP-15 if you are worried about disturbing those around you when exercising.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Piaggero |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 61 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 64 notes |
| Number of tones : | 15 |
| Effects | |
| Reverb : | 6 |
| Connectors | |
| USB to host : | Yes |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 6 W x 2 |
| Speakers : | (12 cm × 8 cm) ×2 |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | YES |
| Adaptor : | AA Alkaline Batterie x 6 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 105.2 cm |
| Width : | 26 cm |
| Height : | 10.4 cm |
| Weights : | 5.2 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






























