Yamaha P-525 Compact matt black without stand
Item No. : 202322
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | De sustain avec mode demi-pédale o... |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha P-525 Compact Matte Black is a compact and rugged digital piano perfect for beginners or casual pianists.
With a premium sound engine, the P-525 delivers rich and realistic sound.
The GranTouch S keyboard has 88 keys with a natural playing feel to give you perfect control. The P-525 is equipped with five different voices to give you a variety of tones to create unique and interesting melodies. It also comes with a built-in recording function so that you can record and share your performance.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch-S |
| Exhaust : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | Sustain with half-pedal mode or block of three pedals sold separately |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 44 Voices + 18 Drum/SFX Kits + 480 XG Voices |
| Compatibilities : | (for song playback) XG, GS, GM, GM2 |
| Effects | |
| Reverb : | Yes |
| Chorus : | 3 |
| Master Compressor : | yes |
| Master EQ : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Piano Room : | Yes |
| Metronome : | Yes |
| Tempo Range : | 5 – 500, Tap Tempo |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | Yes |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 16 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | (20 W + 6 W) x 2 |
| Speakers : | (Oval(12cm x 6 cm)+2.5 cm (dome)) x 2 |
| Power supply | |
| Consumption : | 18 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | YES |
| Adaptor : | PA-300C |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1336 mm |
| Width : | 376 mm |
| Height : | 145 mm |
| Weights : | 22 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers

































