Yamaha Arius YDP-145 ROSEWOOD
Item No. : 195352
| Color : | Dark Rosewood |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha Arius YDP-145 is a pleasure that cannot be forgotten.
A digital piano with the essentials, a graduated keyboard, 10 sounds and a sound that resonates in a small piece of furniture.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Dark Rosewood |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Clavier GHS (Graded Hammer Standard) |
| Sensitive control : | Light, standard, heavy |
| Linear graduation : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Display screen | |
| System languages : | English |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Yamaha CFX |
| Polyphony : | max. 192 notes (depending on the selected sounds) |
| Number of tones : | 10 |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Effects | |
| Reverb : | Yes |
| Intelligent Acoustic Control (IAC) : | Yes |
| Stereophonic Optimizer : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Duo : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | 11-280 |
| Tranposition : | -6 /0/+6 |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| Headphone output : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 12 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 8 W x 2 |
| Speakers : | 12 cm x 2 |
| Acoustic Optimizer : | Yes |
| Power supply | |
| Consumption : | 12 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | YES |
| Adaptor : | PA-150 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 135.7 cm |
| Width : | 42.2 cm |
| Height : | 81.5 cm |
| Weights : | 38 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers





























