Korg Wavestate MK2
Item No. : 201271
| Number of voices : | 96 |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
KORG presents the all new Wavestate MK2, with improved polyphony (96 stereo voices) and a new look.
It is fully compatible with the sounds and samples of the original Wavestate, Wavestate SE and native Wavestate software, including many excellent third-party libraries.
The updated sounds and software ensure the freshness of the instrument (which is also available for the original version of wavestate). The compact format, with its 37 full-size keys, is always easy to transport and fits perfectly into any stage, studio or office setup.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 96 |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Aftertouch : | Yes |
| Oscillators : | Wave Sequencing 2.0 |
| Low frequency oscillators : | 3 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 261 |
| Controller Section : | Mod Wheel, Pitch Wheel, Vector Joystick X/Y, 8x Program/Performance Mod Knobs |
| Number of programs : | 799 |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| Joy Stick : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Sustain pedal : | 1 entrée Damper (jack 6.3 mm) |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack balanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 565 mm |
| Width : | 338 mm |
| Height : | 92 mm |
| Weights : | 2.9 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers


























