Korg microKORG 2
Item No. : 204581
| Number of voices : | Mode solo : 8 voix / Mode duo : 4 v... |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | anthracite gray |
Product variations
The specialist's opinion
The Korg microKORG revolutionized the world of music with its unique design and striking sound, becoming an industry standard for musicians everywhere.
Used in countless legendary performances and recordings, its legacy spans more than 20 years.
Recognized and adored by musicians, sound engineers, producers and technology enthusiasts alike, the microKORG 2 has now evolved into a more powerful, flexible and richer entity.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | Solo mode: 8 Tones / Duet mode: 4 Tones |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Mini keys |
| Number of oscillators : | 2 |
| Oscillators : | Analog Modeling |
| Arpeggiator : | 10 different types, step-by-step Arpeggiator function |
| Number of programs : | 256 |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | Powered by AC adapter or 6x AA batteries |
| Headphone output : | Yes |
| Line output : | 2, 6.35 mm jack |
| Finishing | |
| Color : | anthracite gray |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 542 mm |
| Width : | 238 mm |
| Height : | 65 mm |
| Weights : | 2.2 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




























