Korg Multi / Poly Virtual-Analog Synthesizer
Item No. : 207237
| Number of voices : | 60 |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | blue |
The specialist's opinion
Inspired by the legendary Korg Mono/Poly, the new Korg Multi/Poly analog modeling synthesizer offers breathtaking organic sounds combined with the flexibility and power of digital.
The Korg Multi/Poly is the first instrument to use KORG's next-generation analog modeling technology, and builds on this legendary combination of powerful sounds and experimental modular-derived features.
Rediscover the spirit of a modular polyphony synthesizer in a compact, easy-to-use package. An unlimited playground for sound designers and synth lovers. Create clever mixes of East Coast and West Coast oscillators, wavetables and a vast selection of freshly modeled filters. Bring them to life with different envelope models. VCA and Portamento circuits. The Layer Rotate function can trigger different programs with each touch. Add to this Kaoss Physics, Motion Sequencing 2.0, massive modulations and much more.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 60 |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Number of oscillators : | 4 |
| Oscillators : | Analog synthesis modeling |
| Low frequency oscillators : | 5 |
| Sequencer : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | 12V DC |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 |
| Finishing | |
| Color : | blue |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 566 mm |
| Width : | 319 mm |
| Height : | 93 mm |
| Weights : | 3.5 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers



























