Korg Nautilus 88 AT
Item No. : 201370
| Number of voices : | 200 max |
| Number of keys : | 88 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Korg Nautilus AT is one of Korg's flagship workstations.
Successor to the hugely popular Kronos, the range has been expanded with two new AT models.
Available in 61 and 88-key versions, the NAUTILUS AT incorporates Aftertouch, offering unprecedented musical expressivity.
The Korg Nautilus AT feature an optimized sound library that enriches existing programs with expressive effects controlled by Aftertouch. So you can fully exploit the expressive possibilities of Aftertouch right from the outset.
Aftertouch, combined with Initial Sensitivity and the DYNAMICS button (for instant control of sound variations), opens up a vast field of musical expression within a single instrument. Together, these features unleash the full potential of the nine powerful Sound engines and the many other options offered by Nautilus.
The Nautilus AT is available in two versions: an 88-key model with a Premium weighted RH3 keyboard offering exceptional piano feel, and a 61-key model with a lightweight, responsive and fluid Synthesizer keyboard.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 200 max |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | RH3 Keyboards (Real Weighted Hammer Action 3) |
| Aftertouch : | Yes |
| Number of oscillators : | 9 |
| Oscillators : | SGX-2: Premium Piano (Acoustic Piano), EP-1: MDS Electric Piano (Electric Piano), HD-1: High Definition Synthesizer (PCM), AL-1: Analog Synthesizer (Analog Modeling), CX-3: Tonewheel Organ (Tonewheel Organ Modeling), STR-1: Plucked String (Physical Modeling), MOD-7: Waveshaping VPM Synthesizer (VPM Synthesis), MS-20EX: Component Modeling Technology (Analog Modeling), PolysixEX: Component Modeling Technology (CMT Analog Modeling) |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 16 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Number of programs : | 2,500 combinations |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 x 6.35 mm jack (L/MONO, R), 2 x XLR (balanced) |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1437 mm |
| Width : | 387 mm |
| Height : | 139 mm |
| Weights : | 23.1 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers






























