Korg Kronos 3 73
Item No. : 208207
| Number of voices : | jusqu'à 200 voix (selon le moteur ... |
| Number of keys : | 73 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
Korg is back with a vengeance with the return of the KRONOS, renewed, refined and ready to reclaim its place in the spotlight.
With intuitive controls, access to over 300 premium sound libraries and a host of exclusive features, the new Korg KRONOS 73 is designed to redefine the field of possibilities on any stage and in any studio.
KRONOS features thousands of sounds, created using multiple synthesis modes and 21GB of pre-selected waveforms, covering a wide variety of styles. Each sound has been meticulously crafted by the Korg design team. The internal SSD provides 62GB* of storage capacity, giving the user ample space for downloading and sampling KRONOS sound libraries. These optional library extensions add new, professional-quality sounds without the need for additional hardware.
Artist "signature" programs reproduce sounds actually used by prestigious musicians. Complementary programs feature pop rock classics with a unique soundprint. Take advantage of these world-famous sounds to pay tribute to their creators or as the basis for your own personal sound exploration.
The 73- and 88-key KRONOS feature the RH3 hammer action. The Hammer action is weighted, ensuring a heavier feel in the low register and a lighter touch in the Treble, just like a grand piano, guaranteeing incomparable playing quality. What's more, even the 88-key model proves slim enough to fit on a standard keyboard stand. The KRONOS strikes the perfect balance between design and functionality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Kronos |
| Configuration | |
| Number of voices : | up to 200 voices (depending on sound engine) |
| Number of keys : | 73 |
| Type of keys : | RH3 (Hammer simulation) |
| Envelope curves : | ADSR |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 16 |
| Arpeggiator : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Headphone output : | 6.35 mm stereo jack, output impedance: 33 Ω |
| Line output : | 4 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1245 mm |
| Width : | 370 mm |
| Height : | 148 mm |
| Weights : | 20.4 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers





























