Korg Kronos 3 61
Item No. : 208206
| Number of voices : | jusqu'à 200 voix (selon le moteur ... |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
Korg is back with a vengeance with the return of the KRONOS, renewed, refined and ready to reclaim its place in the spotlight.
With intuitive controls, access to over 300 premium sound libraries and a host of exclusive features, the new Korg KRONOS 61 is designed to redefine the field of possibilities on any stage and in any studio.
Artist "signature" programs reproduce the sounds actually used by prestigious musicians. Complementary programs reproduce pop rock classics with a unique sonic imprint. Take advantage of these world-famous sounds to pay tribute to their creators or as the basis for your own personal sound exploration.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Kronos |
| Configuration | |
| Number of voices : | up to 200 voices (depending on sound engine) |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Natural semi-weighted touch |
| Envelope curves : | ADSR |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 16 |
| Arpeggiator : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Headphone output : | 6.35 mm stereo jack, output impedance: 33 Ω |
| Line output : | 4 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1064 mm |
| Width : | 363 mm |
| Height : | 134 mm |
| Weights : | 14.2 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




























