Yamaha Pianos Acoustic B20 PE Black gloss 116 cm
Item No. : 214868
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Chine |
Boullard Price:
5'570.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The B20 PE Polished Black 116 cm is a new Upright piano model from Yamaha.
A new-generation entry-level instrument in the B Series, it stands out for its power and musicality.
With a newly designed Spruce soundboard, the tone is rich. The 5 Ribs at the back offer great stability and durability to the instrument.
The all-new look of the B20 is distinguished by rounded, refined curves, and blends perfectly with any interior style.
This piano also features a mute pedal that reduces the piano's Sound volume thanks to a Felt strip that slips between the Hammers and Strings.
The B20 is the big brother of the B10, Yamaha's ideal study model. The perfect choice for anyone looking for power on a resonant budget.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | B |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Chine |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Hammer head : | New Felt treatment process developed for the CFX for clear, pure tone |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Spruce, enhanced durability and stability for rich sound |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Bottom refinement |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 116 cm |
| Length : | 153 cm |
| Depth : | 58 cm |
| Weights : | 220 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos












