Arturia Keylab 88 MK3 Black
Item No. : 209046
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1 connecteur Sustain, 1 connecteur ... |
Product variations
The specialist's opinion
Arturia continues to assert itself as one of the finest manufacturers of MIDI controllers with the Keylab 88 MK3, its new 88-key weighted flagship controller, in all its elegance and precision.
The Arturia Keylab 88 MK3 is an advanced MIDI controller with innovative parameters, offering an uncompromisingly creative playing experience, all in a robust, high-quality design.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Keylab |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Hammers Fatar TP/110 with aftertouch |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1 Sustain connector, 1 Expression connector |
| Front Panel | |
| Controllers : | 12 backlit pads, 9 assignable Rotary encoders, 9 assignable faders |
| Display screen | |
| Screen type : | Full Color 3.5" 320x480px screen with 8 control buttons |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Connectors | |
| Noon : | IN OUT |
| USB to host : | Yes |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | USB cable, Music stand |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1295 mm |
| Width : | 323 mm |
| Height : | 113 mm |
| Weights : | 15.7 kg |

Our specialists at your service
Keyboards




















