Yamaha CLP-835WB Clavinova White Birch
Item No. : 205574
| Color : | White birch |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 (Damper, Sostenuto, Soft) |
Boullard Price:
1'790.–Warranty : 5 years
Product variations
The specialist's opinion
The CLP-835 offers sounds from the Yamaha CFX and the Bösendorfer Imperial grand piano that are also available as a binaural sound for playing with headphones.
Also play with a variety of internal rhythms as well as two pianoforte sounds.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CLP-800 |
| Finishing | |
| Color : | White birch |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch-S with synthetic ebony and ivory coating |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 (Damper, Sostenuto, Soft) |
| Pedal functions : | DAMPER (half damper supported), SWITCH, PEDAL |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | Full Dots LCD |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 38 tones |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Grand Expression Modeling : | Yes |
| Effects | |
| Chorus : | 3 |
| Intelligent Acoustic Control (IAC) : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Brilliance : | 7+ User |
| USB Audio | |
| Recorder Playback : | WAV (44.1 kHz, 16 bit, stereo), MP3 (44.1 kHz, 64/96/128/256/320 kbps, stereo) |
| Recorder Recording : | 80 minutes / song |
| Connectors | |
| Headphone output : | 2 |
| Line Out : | [L/MONO]/[R] (6.3 mm, standard phone jacks, unbalanced) |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 16 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 30 W x 2 |
| Power supply | |
| Adaptor : | PA-300C |
| Keyboard | |
| Escapement : | Yes |
| Ebony / Ivory Feel : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1450 mm |
| Width : | 465 mm |
| Height : | 927 mm |
| Weights : | 57 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers







