Yamaha MODX6 +
Item No. : 197829
| Number of voices : | 128 |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha MODX6 + revisits the excellent MODX series with a compact 61-key keyboard, all in a powerful and lightweight synth.
Perfect for keyboardists looking for deep tones to stand out on stage or in the studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | MODX+ |
| Configuration | |
| Number of voices : | 128 |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Aftertouch : | No |
| Arpeggiator : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 937 mm |
| Width : | 331 mm |
| Height : | 134 mm |
| Weights : | 6,6 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers



















