Yamaha MODX M6
Item No. : 211657
| Number of voices : | AWM2: 128, FM-X: 128, AN-X: 12 |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
Designed for professional synthesizer players, the 61-key MODX M6 offers exceptional sound, expressive control and optimized workflow in a lightweight design that's ideal for stage or studio.
With three motors that generate an impressive variety of sounds, as well as enhanced keyboard action for improved playability, MODX M elevates musical expression to all levels.
Designed for professional musicians, the MODX M Synthesizer Series combines expressive control, optimized workflow and exceptional sound in a lightweight design, ideal for stage or studio. With its three motors generating an impressive variety of sounds and its shared DNA with our flagship MONTAGE M, MODX M elevates musical expression to all levels.
- Follow your Performer wherever you go with the compact, lightweight MODX M equipped with three powerful motors.
- Motion Control unifies the three Synth motors and offers the Performer a considerable number of interactive expressions.
- MODX M enables a flexible, optimized workflow.
AN-X ENGINE
Integrated with the Motion Control system, the AN-X engine lets you create expressive and unique analog sounds.
- Two filters
- 10 filter types
- Pulse width modulation
- Automatic oscillator synchronization
- Ring modulation
- FM and waveshaper (wave distortion)
- Wave folder
- Voltage drift and aging settings to simulate the behavior of vintage Synthesizers
AWM2
Discover the exceptional realism and level of detail of MODX M Advanced Wave Memory (AWM2). Offering up to 128 elements per part, AWM2 allows for more layers and articulations, giving you an expansive canvas for sound creation, especially for "identifiable" sounds such as Piano and Strings.
Total 268-note Polyphony
MODX M offers up to 268 notes of Polyphony on its three engines:
- 128 notes for preset and user AWM2 waveform parts
- 128 notes for FM-X parts
- 12 notes for AN-X parts
Command dedicated to parts and stage
Dedicated part and scene selection buttons are available to control 8 parts per performance. Particularly useful for live performances, this intuitive control enhances overall usability and adds a new dimension to every performance.
High-resolution control
The MODX M, Super Knob, Pitch Bend, Mod Wheel and Sound Engine knobs are now in high-resolution. Thanks to this fine level of resolution, you'll find that operation of the MODX M is smoother than its predecessors.
Motion control synthesis engine
Discover a new level of sound design with this revolutionary engine. You'll interact with sound like never before with powerful tools such as:
- Motion sequences - dynamically automate synthesizer and effects parameters, all in perfect sync with your tempo
- Super Knob - control dozens of modulations with a single gesture
- Envelope Follower: shape your sound using inputs from A/D or another part
- And much, much more!
Guides & Reviews
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | MODX M |
| Configuration | |
| Number of voices : | AWM2: 128, FM-X: 128, AN-X: 12 |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Number of oscillators : | AN-X : 3 oscillators |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 16 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Menu : | Color touchscreen |
| Software Included : | Cubase AI |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | AC adapter |
| Headphone output : | 1 x 6,35 mm |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 882 mm |
| Width : | 347 mm |
| Height : | 117 mm |
| Weights : | 6.6 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




















