Yamaha Reface CS Mini keyboard
Item No. : 169600
| Number of voices : | 8 |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | White |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha Reface CS is a compact synthesizer that brings the tones of synthesizers like the CS01 model and the legendary CS80.
It is a virtual analog synth with a polyphony of 8 voices as well as all the basic parameters.
Its oscillator is armed with 5 waveforms, adjustable using the Texture slider.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 8 |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | HQ mini (High-Quality mini) |
| Aftertouch : | No |
| Number of oscillators : | 5 OSC Types |
| Oscillators : | AN (Analog Physical Modeling) |
| Low frequency oscillators : | 1 |
| Controller Section : | Distortion, VCM Chorus/Flanger, VCM Phaser, Delay |
| Pitch wheel : | Yes |
| Joy Stick : | Yes |
| MIDI in out : | MIDI (mini-DIN IN/OUT) |
| Feed type : | PA-130 |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 53.00 cm |
| Width : | 17.50 cm |
| Height : | 6.00 cm |
| Weights : | 1.90 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers






















