Yamaha Reface DX Mini keyboard
Item No. : 169599
| Number of voices : | 8 |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha Reface DX lets you navigate from retro 80s tones to modern, ultra-precise tones in the blink of an eye.
Multi-touch controls let you enter FM synthesis at your fingertips.
A new feature of this engine is the continuously adjustable feedback on each operator, which further expands the possibilities of sound creation.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 8 |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | HQ mini (High-Quality mini) |
| Aftertouch : | No |
| Number of oscillators : | 4 operators, 12 algorithms |
| Oscillators : | FM |
| Nombre de preset : | 64 (dont 32 programmables) |
| Controller Section : | Distortion/VCM Touch Wah/Chorus/VCM Flanger/VCM Phaser/Delay/Reverb |
| MIDI in out : | MIDI (mini-DIN IN/OUT) |
| Feed type : | PA-130 |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 530 mm |
| Width : | 17.50 cm |
| Height : | 6.00 cm |
| Weights : | 1.90 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers






















