Yamaha Reface YC Mini keyboard
Item No. : 169602
| Number of voices : | 128 |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | Rouge |
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha Reface YC offers all the expressive possibilities specific to the organ: drawbars, Leslie cab, percussion and effects.
Find the powerful and dynamic sound of additive synthesis with five types of organs in a flamboyant compact case.
There are 5 organ models: H: American tonewheel organ V: English transistor organ F: Italian transistor organ A: Japanese transistor organ Y: Yamaha YC-45D organ
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 128 |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | HQ mini (High-Quality mini) |
| Aftertouch : | No |
| Nombre de preset : | 5 types d'Orgues |
| Controller Section : | Rotary Speaker, Distortion, Reverb |
| MIDI in out : | MIDI (mini-DIN IN/OUT) |
| Feed type : | PA-130 |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Rouge |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 53.00 cm |
| Width : | 17.50 cm |
| Height : | 6.00 cm |
| Weights : | 1.90 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers

























