Audio Technica AT8035 Microphone à condensateur ligne
Item No. : 139110
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
454.65The specialist's opinion
Lze microphone Audio Technica Pro AT8035 is a microphone that is ideally suited for video production and broadcast applications.
Its length of 37 cm and its line + gradient directivity are ideal for distant sound recordings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Line + gradient |
| Power supply : | piles ou Phantom |
| Frequency response : | 40-20 000 Hz |
| SPL Max : | 132 dB |
| Sensitivity : | –38 dB (12,5 mV) réf 1V/Pa |
| Else : | Switch: Flat, attenuation |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 369 mm |
| Diameter : | 21 mm |
| Weights : | 170 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | AT8405a clamp for 5/8 "-27 threaded stand; threaded adapter for 5/8" -27 to 3/8 "-16; AT8132 foam windscreen; battery; portable protective case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























