Audio Technica AE3300 Cardioid Condenser
Item No. : 151272
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
490.–The specialist's opinion
The Audio Technica AE3300 microphone is a condenser microphone that will reproduce all the details of your voice.
Its 80 Hz high-pass filter and its switchable 10 dB attenuator allow it to adapt to all situations.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 30 - 18.000 Hz |
| SPL Max : | 147 dB |
| Impedance : | 150 Ohm |
| Else : | -10dB attenuator pad, 80Hz low-cut filter |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 179 mm |
| Diameter : | 33 - 22 mm |
| Weights : | 330 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Clip and case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























