Audio Technica AT875R 178 mm short shotgun microphone
Item No. : 148372
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
229.–The specialist's opinion
The Audio Technica AT875R microphone is the shortest of the Audio Technica shotgun microphones.
Its light weight allows it to adapt to small camcorders for distant sound recordings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Directivity : | Line + gradient |
| Power supply : | 11 to 52V |
| Frequency response : | 90 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 127 dB |
| Impedance : | 100 Ohm |
| Sensitivity : | -30 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 175 mm |
| Diameter : | 21 mm |
| Weights : | 80 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | AT8405a clamp, windshield and case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























