Audio Technica ATM350PL
Item No. : 180284
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Japan |
The specialist's opinion
The Audio Technica Pro ATM350PL microphone is a cardioid condenser microphone.
It comes with a piano mounting kit (Long) including an AT8490L gooseneck (long), an AT8491P piano mount, an AT8543 power module, an AT8468 case and velcro mount.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 11 to 52V |
| Frequency response : | 40 - 20 000 Hz |
| SPL Max : | 159 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | -49 dB (3,5 mV) re 1V à 1 PA |
| Else : | Switchable 80 Hz low-pass filter |
| Dimensions and weight | |
| Length : | Capsule dimensions: 37.8 x 12.2 mm |
| Weights : | 14,5 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Flexible suspension AT8490L (long version) - Universal mounting clip for a firm and more secure hold. AT8491P - Power supply module AT8543 - Hard case - Velcro attachment AT8468 |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























