Audio Technica AT8024 Microphone à condensateur pour caméra stéréo / mono
Item No. : 190204
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
223.85The specialist's opinion
Professional microphone for recording on DSLR or video camera.
Powered by a battery, Audio-Technica allows us to have a portable condenser microphone.
Its Mono / Stereo switch offers the possibility of recording both cardioid and bidirectional left-right. High quality recording, regardless of the environment.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | Pile |
| Frequency response : | 40 - 15'000 Hz |
| SPL Max : | 128 db SPL |
| Sensitivity : | -37 dB (14.1 mV) ref 1V at 1 Pa (Mono & Stereo L / R) |
| Switch : | Yes |
| Else : | 80Hz low-cut pad |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 172mm |
| Diameter : | 30mm |
| Weights : | 114g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Micro, AT8124 Windscreen, AT8124F Windscreen, 1.5 AA Battery |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























