Audio Technica AE5100 Cardioid Condenser
Item No. : 151273
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
430.–The specialist's opinion
The Audio Technica AE 5100 microphone is a condenser microphone specially designed for instruments.
It is very effective for recording guitars and all acoustic instruments.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 11 to 52V |
| Frequency response : | 20-20 000 Hz |
| SPL Max : | 148 dB |
| Impedance : | 150 ohm |
| Sensitivity : | 36 dB |
| Else : | High Pass Filter - 12 dB / octave rolloff @ 80 Hz low cut filter |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 148,5 mm |
| Diameter : | 26 mm |
| Weights : | 143 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Adapter for microphone stand, windshield and case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























