Audio Technica AE6100 Dynamique hypercardioide
Item No. : 134639
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
235.–The specialist's opinion
The Audio Technica Pro AE6100 microphone is a dynamic microphone specially designed for singers.
Its hyper-cardioid directivity allows it to sing as close as possible to stage monitors by reducing the risk of feedback.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Hypercardioïde |
| Frequency response : | 60-15,000 Hz |
| Impedance : | 250 Ohm |
| Sensitivity : | -55 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 177 mm |
| Diameter : | 48-22 mm |
| Weights : | 310g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Pliers - Threaded adapter - Soft case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























