Audio Technica ES915C12 30.48 cm miniature condenser cardiod gooseneck microphone
Item No. : 148376
| Transducer : | Electret electrostatics |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
419.–The specialist's opinion
The Audio Technica Pro ES915C microphone is a cardioid gooseneck designed to be discreet while offering good sound quality and placement flexibility.
There are 3 sizes: 12 ", 18" and 21 "
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Electret electrostatics |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 11 to 52V |
| Frequency response : | 30 - 20 000 Hz |
| SPL Max : | 138 dB |
| Sensitivity : | - 40 dB (10mV) ref 1V at 1 Pa |
| Else : | 80Hz low cut filter, 18dB / octave |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 304,8 mm |
| Diameter : | Base 18,9 mm |
| Weights : | 125 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | AT8109 Double-Layer Foam Windscreen, AT8474 Microphone Holder, AT8473 Microphone Clip, Threaded Adapter for 5/8 "-27 to 3/8" -16 |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones
























