Roland VR-730 V-Combo
Item No. : 178051
| Color : | Black |
| Number of keys : | 73 |
The specialist's opinion
Traveling with a portable 73-key "Waterfall" keyboard is possible with Roland.
Sounds of high-end organs, synths, electric and acoustic pianos.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 73 |
| Mode : | Whole, Dual (volume balance adjustable), Split (split point, volume balance adjustable), 2-manual/3-manual mode (when using sold separately MIDI keyboard) |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Front Panel | |
| Controllers : | Virtual Tone Wheel organ : Harmonic bar x 10, Synthesizer controller : Slider x 5, D-BEAM controller, Pitch bend/Modulation lever, Effects knob x 6 (global control) |
| Display screen | |
| Screen type : | Graphic LCD 132 x 32 |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Virtual Tone Wheel Organ, SuperNATURAL Synth, PCM Synth |
| Polyphony : | 128 notes |
| Number of tones : | 268 |
| Types of tones : | Organ (3 parts), Piano (2 parts), Synthesizer (2 parts), Drum (1 part), GM2 (16 parts) |
| Connectors | |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 1 stereo mini jack output |
| To Pedal : | Yes |
| Noon : | IN/OUT |
| USB to host : | Yes |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | User Manual, Online Product Registration. Mains cable. |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 121,5 cm |
| Width : | 36,6 cm |
| Height : | 12,4 cm |
| Weights : | 9,9 kg |

Our specialists at your service
Keyboards












