Roland E-X50
Item No. : 197031
| Color : | Black |
| Number of keys : | 61 |
The specialist's opinion
The new Roland E-X50 arranger is a powerful entertainment keyboard with professional tones, auto accompaniment features, wide-spectrum stereo speakers, and Bluetooth audio. With its unmistakable style and built-in speaker system, the E-X50 Arranger Keyboard puts musical inspiration and entertainment at the center of your world.
The Roland E-X50 will immerse you in very personal moments thanks to rich acoustic pianos, or more convivial moments thanks to the automatic accompaniment, which sounds like a real group of musicians. A microphone input with dedicated effects will allow you to sing while playing, and the Bluetooth audio to play on your favorite songs, broadcast wirelessly from your mobile device.
Whether you're a beginner, rediscovering music, or looking for a versatile all-in-one keyboard to play for your friends, the E-X50 has everything you need.Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Organ Style |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Connectors | |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 104,8 cm |
| Width : | 46,1 cm |
| Height : | 31,9 cm |
| Weights : | 9,6 kg |

Our specialists at your service
Keyboards














