Yamaha Genos2
Item No. : 202807
| Color : | Black |
| Number of keys : | 76 |
The specialist's opinion
The new Yamaha Genos2, the flagship arranger keyboard, offers exceptional sound quality.
From Yamaha's legendary DX7 FM technology to innovative Ambient Drums to Steinberg's renowned REVelation reverb - all complemented by a combination of fabulous features, the Genos2 delivers a rich musical experience .
1,991 Tones + 75 Drum Kits / SFX 800 Styles, including over 215 new styles! Dual motor FM and AWM tone generators 'Ambient Drums' kits, 'Style Dynamic Control' function 'REVelation Reverb' Assignable knobs and control sliders: 6 knobs with LEDs + 9 sliders with LEDs 9 assignable knobs , 3 articulation buttons 3 GB onboard memory for data expansion 15 GB internal memory FSX keypad, Initial Touch / Aftertouch 9 inch color touchscreen with anti-reflective coating Chord Looper function Microphone input for singing or collaborating with other artists Playlist and recording for a quick and easy setup 'Vocal Harmony' and synthesis vocoder functions Possibility of extending tones and styles thanks to the Yamaha Expansion Manager HDMI port for external screen or television 3 USB TO DEVICE Interface sockets USB audio Wireless LAN connection * This feature may not be available depending on the country. Bluetooth Audio * This feature may not be available depending on the country.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 76 |
| Type of keys : | Organ Initial Touch/After Touch |
| Sensitive control : | Normal, Easy1, Easy2, Soft1, Soft2, Hard1, Hard2 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Front Panel | |
| Controllers : | Joystick, 6 Live Control knobs (Assignable), 9 Live Control sliders (Assignable), Cross Fader |
| Display screen | |
| Screen type : | TFT Color Wide VGA LCD | Sub Display: OLED (Live Control view) |
| Screen size : | 800 x 480 dots (9 inch) | Sub Display: 512 x 48 dots |
| Type d'interface : | Tactile |
| Score Display function : | Yes |
| Lyrics Display function : | Yes |
| Text Viewer function : | Yes |
| System languages : | English |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | FM, AWM Stereo Sampling, AEM technology |
| Polyphony : | 384 |
| Number of tones : | 1,991 Voices + 75 Drum/SFX Kits |
| Types of tones : | 106 S.Articulation2, 437 S.Articulation, 141 FM, 40 Sweet!, 81 Cool!, 188 Live!, 25 OrganFlutes, 123 MegaVoice, 11 Ambient Drums/SFX, 11 Revo Drums/SFX |
| Compatibilities : | (for song playback) XG, GM, GM2 |
| Effects | |
| Reverb : | 85 Preset + 30 User |
| Chorus : | 107 Preset + 30 User |
| Master Compressor : | 5 Preset + 30 User |
| Master EQ : | 9 Preset + 30 User |
| Part EQ : | 28 Parts |
| Vocal Harmony : | Vocal Harmony: 54, Synth Vocoder: 20 |
| DSP : | Variation: 358 Preset(with VCM) + 30 User | Insertion 1–28: 358 Preset(with VCM) + 30 User |
| Accompaniment style | |
| Nombre de preset (style) : | 800 |
| The accompaniment styles : | 720 Pro, 69 Session, 11 Free Play |
| Fingering : | Single Finger, Fingered, Fingered On Bass, Multi Finger, AI Fingered, Full Keyboard, AI Full Keyboard |
| Style Control : | INTRO x 3, MAIN VARIATION x 4, FILL x 4, BREAK, ENDING x 3 |
| The recording | |
| Nombre de pistes (Preset) : | 16 |
| Recording Function : | Yes |
| Compatible Data Format Playback : | SMF (Format 0 & 1), XF |
| Compatible Data Format Recording : | SMF (Format 0), approx. 3 MB per Song |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | Yes |
| Tempo Range : | 5 – 500, Tap Tempo |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 414.8 - 440.0 - 466.8 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Octave Button : | Yes |
| Scale Type : | 9 |
| USB Audio | |
| Recorder Playback : | WAV (44.1 kHz, 16 bit, stereo), MP3 (44.1 kHz, 64/96/128/256/320 kbps, stereo) |
| Recorder Recording : | WAV (44.1 kHz, 16 bit, stereo), approx. 0.8 GB (80 minutes) per Song |
| Time Stretch : | Yes |
| Pitch Shift : | Yes |
| Storage | |
| Internal memory : | Approx. 58 GB |
| External Drives : | USB flash drive |
| Connectors | |
| Aux In : | L/LR/R jacks 6,35 |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| To Pedal : | 1 (SUSTAIN), 2 (ART.1), 3 (VOLUME), Function assignable |
| Microphone input : | Yes (Combo Jack) , Phantom Power (+48V) available |
| Noon : | MIDI A (IN/OUT) , MIDI B (IN/OUT) |
| Digital Out : | Yes (coaxial) |
| Line Out : | MAIN (L/L+R, R) , SUB (1, 2) , SUB (3, 4 / AUX OUT) |
| USB to device : | Yes (x3) |
| USB to host : | Yes |
| LAN : | Yes (*) , Standards: IEEE802.11b/g/n (IEEE802.11n 5GHz: not compatible) *May not be included, depending on your area. Check with your Yamaha dealer. |
| DC IN : | AC Inlet |
| Power supply | |
| Consumption : | 37 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | NO |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1234 mm |
| Width : | 456 mm |
| Height : | 138 mm |
| Weights : | 14,2 kg |

Our specialists at your service
Keyboards























