Yamaha PSR-E583
Item No. : 213244
| Number of keys : | 61 |
The specialist's opinion
The PSR-E583 extends the possibilities of previous generations with increased internal storage capacity that enables Yamaha to deliver more tones and higher quality.
Enjoy 890 realistic and expressive tones, from here and around the world, with professional-level sound quality.
Choose from 345 automatic accompaniment styles, including Rock, Dance and Jazz, as well as a wide range of musical genres from around the world. Discover the excitement of playing in your own band as the Styles respond to your left hand with the right rhythms, basses and chords.
SUPER ARTICULATION LITE sound faithfully reproduces the sounds of instruments other than keyboards, such as the strumming of guitar strings or the musician's breath when playing a wind instrument.
A wide range of connectors meets all your needs, whether you're practicing, playing or performing. Plug in a microphone to sing along, use the Rec'n'Share app to share your music, and connect to PA systems to perform on stage.
Specification
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of keys : | 61 |
| Sensitive control : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | LCD |
| Configuration | |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 64 notes |
| Effects | |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | Yes |
| Connectors | |
| Aux In : | Yes |
| To Out : | Yes |
| Headphone output : | Yes |
| Microphone input : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Power adapters, music stands |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1068 mm |
| Width : | 500 mm |
| Height : | 216 mm |
| Weights : | 7,3 kg |

Our specialists at your service
Keyboards




















