Yamaha PSR-E483
Item No. : 213242
| Color : | Black |
| Number of keys : | 61 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
The PSR-E483 extends the possibilities of previous generations with increased internal storage capacity that enables Yamaha to deliver more tones and higher quality.
Enjoy 860 realistic and expressive instrumental tones, from here and around the world, with professional-level sound quality.
Choose from 345 automatic accompaniment styles, including Rock, Dance and Jazz, as well as a wide range of musical genres from around the world. Discover the excitement of playing in your own band as the Styles respond to your left hand with the right rhythms, basses and chords.
The SUPER ARTICULATION LITE sound faithfully reproduces the sounds of instruments other than keyboards, such as the strumming of guitar strings or the musician's breath when playing a wind instrument.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | PSR |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 61 |
| Sensitive control : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Display screen | |
| Screen type : | LCD |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 64 notes |
| Effects | |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| The recording | |
| Recording Function : | Yes |
| Connectors | |
| Aux In : | Yes |
| To Out : | Yes |
| Headphone output : | Yes |
| Power supply | |
| Adaptor : | PA-150B |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Power adapters, music stands |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1068 mm |
| Width : | 500 mm |
| Height : | 216 mm |
| Weights : | 7,0 kg |

Our specialists at your service
Keyboards




















