Yamaha PSS-E30 DIGITAL KEYBOARD
Item No. : 194657
| Color : | White |
| Number of keys : | 37 |
Product variations
The specialist's opinion
Remie PSS-E30 offers a beautiful sound, a keyboard designed for small hands.
Light and compact, easy to carry, it allows everyone to discover the pleasures of music.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | HQ mini |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 32 notes |
| Number of tones : | 49 (46 Voices+ 1 Drum Kit+2 SFX Kits (74 sound effects)) |
| Accompaniment style | |
| Fingering : | Smart Chord, Multi Finger |
| The recording | |
| Nombre de pistes (Preset) : | 30 |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | Yes |
| Tempo Range : | 11-280 |
| Tunings : | 427 - 440 - 453 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 1,4 W |
| Speakers : | 8 cm x 1 |
| Power supply | |
| Consumption : | 1.5 W |
| Adaptor : | USB Adaptator 5V sold separately |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Owner’s Manual, USB cable, Online Member Product Registration |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 50.60 cm |
| Width : | 20.10 cm |
| Height : | 5.40 cm |
| Weights : | 1.2 kg |

Our specialists at your service
Keyboards


















